13 Ara 2012

HOŞGÖRÜ & ÖN YARGI

HOŞGÖRÜ ve ÖN YARGI son zamanlarda çok moda olmuş kelimeler... Ama her zaman ki gibi insanoğlu kelimelerin anlamlarını bilmeden kullanmaya meyillidir...

HOŞGÖRÜ insanoğluna ve kendimize zararlı unsur ve davranışları anlayış ile karşılamak mesuliyeti değildir!

ÖN YARGI bu gibi hoş görülmesi gerekmeyen, hatta yargılanmayı hak eden unsur ve davranışları hayatımızdan çıkartmak değildir!

HOŞGÖRÜ bize zararı dokunmayan ama bizim anlayışımızın ve hayat vizyonumuzun dışında bulunan unsur ve davranışların var olmalarına tepki vermemektir! ÖN YARGI ise hayat vizyonumuzun dışında ki şeyleri bizlere zararı olmadığı halde tepkili olmaktır.

Kısaca hoş görülmesi gerekmeyen şeyleri hoş görmeye kalkmayın! Bunu ön yargı olarak değerlendirecek olanlar elbette çıkacaktır. Ama bu da onların kelime anlam ve ifadelerini bilmemelerinden kaynaklanır.

Hitler'e 1936 itibari ile karşı gelmiş olanlara "ön yargılı" diyenler çoktu. Erich Fromm bu sebepten Amerikaya kaçmak zorunda kalmıştı... Peki bu ön yargı mıydı?

En büyük düşmanımız cehalettir diyen seçilmiş ruh ve ulu önder Atatürk'ün izinden, insanların tekrar lügat ve sözlük kullanmayı öğrendiği aydın günler dileyerek....

Benil Sibel Özyürük

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder